Garda haus недвижимости на озере гарда.

Горгани

            Горгани – куточок дикої природи

  Один із найменш обходжених та найбільш заліснених масивів у Карпатах – це масив Горгани, що розташований в Івано-Франківській та частково у Закарпатській областях. Масив досить своєрідний, має кілька особливостей; характеризується не дуже великими висотами (в середньому 1400–1500 м), але при цьому значними перепадами висот. Найвищою вершиною Горганів є гора Сивуля, висота якої 1818 м над рівнем моря.

 На території масиву багато промаркованих маршрутів, щороку їх кількість збільшується, тому набагато простіше і безпечніше буде скористатися одним із них, аніж прокладати свій маршрут. Проте, незважаючи на наявність промаркованих маршрутів, під час походу в Горгани карта й компас є обов’язковими речами, не зайвим буде також GPS-навігатор.

Для першого походу в Горгани найкращий час – літо або ж перша половина осені, оскільки потім починаються затяжні дощі, а навесні на деяких схилах сніг лежить аж до червня. Зимою ж глибина снігу може сягати 1 – 1,5 м; крім того, відоме правило радить взимку ходити лише тими горами, де перед тим уже мандрував влітку.

Через стрімкі схили, кам’яні розсипи, густі дрімучі ліси та зарості жерепу Горгани називають одним із найменш доступних куточків Карпат. Саме тому тут водиться багато диких звірів – запросто можна зустріти дикого кабана, оленя, косулю, вовка чи навіть ведмедя. Значна кількість рослин та тварин, що водяться тут, потребують охорони і занесені до Червоної книги України. На деяких вершинах та полонинах практично цілий рік можна поласувати ягодами – чорницями та брусницями. До речі, полонин тут зовсім небагато – все через високу залісненість масиву.

  

Що відрізняє Горгани від інших масивів?

           Практично всі вершини Горганів мають дуже стрімкі схили. Верхівки переважно безлісі, а схили вкриті мішаними буковими, ялицевими та листяними лісами. Гребені хребтів та верхівки цих гір часто вкриті кам’яними розсипами. Місцевою говіркою ці камені називаються «греготи» або «горгани», що й дало назву цьому масиву. Справді, кам’яні розсипи є своєрідною візиткою Горганів, адже загальна площа розсипищ становить, за деякими даними, близько 15 кв.км.

Горгани – дуже мальовничі гори. За хорошої видимості з них відкриваються гарні краєвиди на решту Карпат та на Прикарпаття. Кам’яні розсипи, що видніються майже на всіх горганських вершинах, тільки додають їм унікальності та незвичайності. Справді, з плином часу на каменюках починає наростати дрібний зелено-коричневий мох та лишайники, що створює враження якогось позаземного походження того каміння. Однак у дощову погоду це каміння стає буденним і дуже слизьким, і разом із сильними вітрами лише додає екстріму, тому в негоду слід бути особливо обережними, а краще взагалі утриматися від походу.

Окремо варто згадати про жереп. Це – зарості дикої гірської сосни, чагарникове криволісся. Висота його різна: іноді менше 1м, а місцями навіть вище людського зросту. Жереп в Горганах є на більшості вершин та хребтів (особливо багато його на хребті Аршиця), тому про це необхідно пам’ятати при підготовці до походу: прокладати маршрут так, щоб якнайменше проходити через ділянки з жерепом, і мати з собою надійний одяг та взуття, аби не подерти собі руки і не підвернути ноги. В принципі, це стосується походу не лише в Горгани, а й по всіх Карпатах.

В окремих місцях тут збереглись залишки оборонної лінії: іржавий колючий дріт, залишки окопів і т.п., що свідчить про те, що колись тут розгорталися бойові дії. Їх, однак, не було так багато, як у решті Карпат, через важкодоступність цієї території.

 

Відпочинок в Горганах

Саме важкодоступність масиву стала причиною того, що щороку Горгани збирають усіх прихильників екстремальних видів спорту для проведення перегонів Gorgany Race. Учасникам змагань необхідно за 30 годин подолати 90 кілометрів, при цьому на шляху постійно трапляються всілякі перешкоди: крижана вода, яку необхідно перейти вбрід, долання високих стін, канати, та й взагалі нічні Горгани – це вже екстрім, тому пройти весь маршрут за вказаний час під силу тільки найбільш відчайдушним та витривалим. В усякому разі, змагання досить захоплюючі, з кожним роком учасників стає все більше.

На території масиву проживають в основному бойки та гуцули. Це добрі й привітні люди, гостинні господарі, що радо запропонують гостям зручні садиби та котеджі, проведуть цікаві екскурсії в гори та ознайомлять з місцевими звичаями та побутом. Завдяки цьому відпочинок в Горганах ще довго зігріватиме душу теплими спогадами й бажанням повернутися сюди знову.

Безперечно, окрасою Горганського масиву є озеро Синевир (Синевір), найбільше озеро в Карпатах. Озеро розташоване на висоті 989 м й оточене крутими схилами, що додає йому чарівності й привабливості. Поблизу озера є готелі та приватні садиби, в яких можна відпочити від міського шуму, відновити сили та відчути єднання з природою. Озеро Синевир обов’язково варто відвідати всім, хто мандрує Горганами!

 

Заповідник Горгани

Природний заповідник Горгани створений 15 років тому, 1996 року. Загальна площа його становить 5344,2 га. Заповідник створено з метою збереження природних гірських ландшафтів цієї місцевості у їх первісному стані та з метою охорони від зникнення рідкісних видів рослин та тварин; проведення наукових досліджень, екоголо-просвітницької діяльності. Так, на території заповідника збереглися кількасотлітні дерева та дерева-велетні, зокрема, висота найвищого дерева становить 51 м.

 

Проблеми масиву Горгани

Однією з найбільших проблем масиву є вирубування лісів, яке здійснюється ударними темпами, з ранку до ночі, в будні і в свята. Неконтрольоване вирубування лісу є неприпустимим, оскільки може призвести до зміни ландшафту, змін у видовому складі флори та фауни. У деяких випадках вже зрубані дерева чомусь не вивозяться, а так і лишаються там, де їх зрубали. Це все є прикладом кричущої безвідповідальності та безкарності, відсутності контролю. Очевидно, влада або взагалі не знає про цю ситуацію, або ж має свій інтерес у цьому всьому, раз дозволяє подібне. Крім того, навесні 2010 року ледь не розгорівся скандал у зв’язку з прокладанням нової дороги на курорт «Буковель». Дорога ніби мала проходити через заповідник, а це заборонено законодавством, тому після тривалих дискусій її вирішено перенести в обхід заповідника та його буферної зони.

Ще одна проблема, яка стосується також усіх Карпат, – це проблема сміття. З кожним роком охочих відпочити в Карпатах стає все більше, а тому більшає сміття, яке лишають після себе туристи. На жаль, не всі розуміють, яку шкоду цим вони заподіюють, а тому доводиться організовувати волонтерські загони, які проходять найбільш популярними серед відпочивальників місцями та забирають звідти сміття. Як волонтерів залучають студентів місцевих вузів, а також усіх охочих; є серед волонтерів молодь з усієї України, а також з-за кордону (наприклад, представники Корпусу Миру США). Іноді ці ж волонтери здійснюють маркування нових маршрутів або поновлюють маркування старих.

Сподіваємося, що з кожним новим поколінням ставатиме все більше свідомих людей, які будуть більше думати про вплив своїх вчинків на природу, а тому з часом ці проблеми не виникатимуть.

 

     Основні вершини масиву Горгани:

Сивуля - 1818 м.

Ігровець - 1803 м.

Братківська - 1788 м.

Гропа - 1763 м.

Довбушанка - 1754 м. 

Грофа - 1748 м.

Попадя - 1740 м.

Паренки - 1735 м.

Молода - 1723 м.

Стримба - 1719 м.

Чорна Клива - 1719 м.

Дурня - 1709 м.

Негровець - 1707 м.

Буштул - 1691 м.

Яйко-Ілемське - 1679 м.

Берть - 1666 м.

Синяк - 1665 м.

Яйко Перегінське - 1595 м. 

Горган Ілемський - 1587 м.

Хом'як - 1544 м.

Маковиця - 984 м.