Мармароси

Мармароси – гірський масив, розділений державним кордоном на дві частини: північна лежить на території України, а решта належить Румунії. Мабуть, саме це й вабить сюди туристів – можливість із вершини подивитися на сусідню Європу чи просто пройтися границею поміж двох держав. Крім того, цей масив надто відрізняється від решти українських Карпат, що теж є немалою принадою. Хай там як, та охочих відвідати Мармароси щороку стає все більше, що перетворює цей край із маловідомої місцевості на досить популярний туристичний об’єкт.

Мармароси

Рельєф масиву Мармароси

Гуцульські Альпи, як ще називають цю місцевість, недарма отримали таку назву. Рельєф масиву дуже неоднорідний, для нього характерні значні перепади висот, що подекуди становлять більше 1000 м, глибокі річкові долини та гострі хребти. На найвищих вершинах Мармаросів досить багато стрімких скель, урвищ та обривів. Усе це пояснюється заляганням великого льодовика, сходження якого зумовило різке розчленування поверхні та вихід на поверхню кристалічних порід. Зледеніння спричинило й неоднаковість схилів вершин: південні – пологі, а північні – стрімкі й небезпечні. Взимку цей масив має дуже незвичний, як для українських Карпат, вигляд: численні скелі, не повністю вкриті снігом, надають схожості цим горам із європейськими Альпами.
гори Мармароси

Найвища вершина Мармаросів – гора Фаркеу в Румунії, висотою 1961 м. У Рахівських горах (ще одна назва української частини масиву) найвищим є Піп Іван Мармароський, 1936 м. Ця чотириголова вершина є немовби мовчазним сторожем на кордоні двох держав, щороку стає все популярнішою серед туристів. Кордон проходить самою верхівкою гори, позначений бетонними стовпчиками.
Основний Мармароський масив


Місцями тут трапляються родовища мармуру, напрочуд красиві на вигляд, які, очевидно, і дали назву цьому краю.

Маршрути Мармаросами

Основним туристичним маршрутом масиву Мармароси є шлях вздовж державного кордону:
державний кордон


Практично завжди обов’язковим пунктом мандрівки є Піп Іван Мармароський – вершина є ключовим об’єктом місцевості. Найчастіше свою подорож туристи починають із села Ділове та рухаються вздовж потоку Білий, через деякий час виходять на полонину Лисичу, а з неї – на саму вершину. Пройшовши гору, спускаються з хребта і далі продовжують мандрівку дорогою, вздовж якої тягнеться кордон України. Дорога веде спочатку до вершин Межипотоки, Міка-Маре, Стіг, Вихід і далі – до Чорногорки, до Попа Івана. Іноді цей маршрут проходять у зворотному напрямку. Ще рідше вихідним пунктом подорожі є село Богдан – у цьому випадку дорога спершу тягнеться селом, потім попри потік Квасний, далі виходять на полонину Квасну, потім Лисичу, і з неї на Піп Іван Мармароський.

В масиві Мармароси є багато живописних та затишних урочищ, зокрема, урочище Маслокрут:


Полонини густо покриті різнотрав'ям, в сезон тут дуже багато яфин і суниць. Сприяє цьому обмежений випас худоби в Мармаросах, що пов'язано як з близькістю прикордонної зони, так і з розташуванням значної частини цього масиву в межах біосферного заповідника. В навколишніх потічках водиться чимало форелі, а у лісах диких звірів. Також в лісах є багато грибів, проте, далеко не всі з них придатні до вживання.

Цікавим і в той же час небезпечним об’єктом Мармаросів є урочище Скелі Смерті, що поблизу вершини Міка-Маре. Ця місцевість здавна приваблювала відчайдухів: колись – шукачів едельвейсу, а тепер – скелелазів. Проте ці скелі є дуже небезпечними – за останні півстоліття тут загинуло близько 40 людей. Незважаючи на це, популярність скель не зменшується.

Дозвіл на похід в Мармароси

Мармароси охороняє статус прикордонної території, що зумовлює необхідність завчасно потурбуватися про дозвіл на проходження цією місцевістю. За останніми даними, дозвіл на похід Мармаросами та перебування в прикордонній зоні можна отримати лише при наявності в групі GPS-навігатора, карт та точно запланованого маршруту. Також знадобиться перепустка в Карпатський біосферний заповідник, на території якого розташовані Мармароси. Перепустку можна отримати на місці.

Для того, щоб отримати дозвіл на проходження прикордонною зоною західніше гори Стіг, потрібно:

1. За два тижні до походу написати листа (факсом) командиру Мукачівського прикордонного загону зі списком групи, паспортними даними всіх учасників походу та точним описом маршруту і часом перебування.

Мукачівський прикордонний загін: вул. Недецеї, 45, м. Мукачеве, Закарпатська обл., 89600, тел. (і факс) (031) 312-12-61.

2. За кілька днів до походу в Мармароси обов’язково зателефонуйте та виясніть чи надано дозвіл проходження та чи передано в с. Ділове повідомлення про перебування Вашої групи в прикордонній зоні.

3. Далі на заставі в с. Ділове отримати перепустку на перебування в прикордонній зоні (дозвіл на похід Мармаросами).

Іноді листи відправляють по e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду . Але все-таки краще відправляти факсом (імовірно залежить від чергового на заставі).

Для того, щоб отримати дозвіл на перебування в прикордонній зоні східніше гори Стіг, необхідно:

1. За два тижні до походу Мармаросами написати листа (факсом) командиру Чернівецького прикордонного загону зі списком групи, паспортними даними всіх учасників походу, точним проляганням маршруту та часом на коли заплановано маршрут. Лист відіслати факсом (0372)59-19-51.

Чернівецький прикордонний загін: вул. Герцена, 2а, м. Чернівці, 58022, тел. (0372) 59-19-58.

2. За декілька днів до походу зателефонуйте та виясніть чи надано дозвіл та чи передано на прикордонну заставу с. Зелене (присілок Шибене) повідомлення про перебування Вашої групи в прикордонній зоні. Для того, щоб дізнатися чи надав дозвіл Чернівецький прикордонний пункт, звертайтеся за телефоном (0372)59-19-58.

3. Далі на прикордонній заставі в с. Шибене отримати перепустку на перебування в прикордонній зоні.

Також трапляється інформація про те, що для походу і на Піп-Іван Чорногірський потрібно таку ж перепустку як і в Мармароси (раніше реєстрація відбувалася на місця і потрібен був тільки паспорт).

Телефон застави в Шибеному: 03432-3-31-31.

Станом на 25.06.2012 змінився порядок отримання дозволу на проходженення маршруту на Піп-Іван Чорногірський через КПП у с. Шибене.

За словами маойра контрольної служби надання дозволу аналогічне як в Мукачівському прикордонному загоні. Обіцяють перепустки на КПП вже не видавати.

Звертайтесь за довідками в контрольну службу за тел. 0372-59-19-57; 0372-59-19-58.


Для отримання найактуальнішої інформації про порядок проходження Мармаросами чи іншої ділянки маршруту в прикордонні зоні телефонуйте на відповідні прикордонні застави.