Лечение редких заболеваний, таких как гигантизм конечностей. Прием по записи, тел: 0971750303

Річки Українських Карпат

Загальні відомості про річки Українських Карпат

Для порівняння наведемо кілька цікавих цифр. Загалом в Україні нараховується близько 73 тис. річок, з них у горах протікають 29,7 тис., а в Карпатах – близько 28 тис. Густота річкової сітки в України складає 0,25 км/км2 . Найгустіша вона в горах (Карпати) – 1 км/км2 і більше.

Більшість карпатських річок належить до категорії малих (завдовжки більше 10 км нараховується лише близько 450). Річки не судноплавні, раніше по них сплавляли ліс. Води використовуються для водопостачання і рибальства. Сьогодні на річках Українських Карпат  планують побудувати сотні міні гідроелектростанцій. З одного боку, переслідується благородна мета – одержання екологічно чистої електроенергії, а з іншого – такі проекти несуть пряму загрозу екосистемі краю, спортивному рафтингу, шкодять зеленому туризму.

 

Найбільші річки Українських Карпат

Найбільшими в Українських Карпатах є такі ріки:

- Дністер. Довжина 1362 км, площа басейну 72 100 км2.

Дністер біля Заліщиків

Дністер в районі м. Заліщики (фото  Ігора Меліки

- Тиса.  Довжина 966 км, площа басейну 153 000 км2.

Річка Тиса

 

- Прут.  Довжина 967 км, площа басейну 27 500 км2.

Прут

- Стрий.  Довжина 232 км, площа басейну 3060 км2.

Річка Стрий

 

Вплив рельєфу на характер Карпатських рік

У тому, як розміщені річки, і в характері розгалуження поверхні є деякі закономірності, що зумовлені складною гірською системою та сучасною будовою території. Так, за положенням відносно геологічних структур та топографії місцевості всі ріки поділяють на поздовжні, що течуть вздовж структур, поперечні, що перетинають їх під кутом 90 °, і діагональні - навскіс геологічних структур.

Найбільші багатоводні ріки – Дністер і Тиса є поздовжніми. Менші ріки (ліві притоки Тиси і праві Дністра) – є діагональними або поперечними, а їх притоки – поздовжніми.

Великі поперечні ріки прокладали свої русла переважно по лініях тектонічних зрушень (верхів’я Дністра, Стрия, Прута, Тиси, Латориці, Білого та Чорного Черемоша та ін).

Поздовжні ріки невеликі. Вони прокладали свої русла в породах, що легко розмиваються. До них відносяться: верхів’я Стрия, Завадка, Рипинка та деякі інші річки.

Витоки рік зазвичай починаються в глибині гір, на великій висоті.

Річки в Карпатах мають переважно класичний гірський характер. Їх долини переважно вузькі і глибокі. Похил русла великих поперечних рік менший, ніж малих.

 

Режим живлення річок

Живляться карпатські річки переважно сезонними снігами, дощами, ґрунтовими і підземними водами. При збільшення висоти водозбору розподіл джерел живлення річок дещо змінюється – частка снігового і підземного живлення зростає, а роль дощового скорочується.

Карпатський клімат м'який. Зима недовга, тому на річках тут немає довгого стійкого льодового покриву. При замерзанні утворюється багато криги, через це утворюються затори, особливо на Латориці і Тисі. Льодостав триває лише 15 – 30 днів, в окремі роки його взагалі немає.

Паводки в навколишніх селах мають катастрофічний характер: наносять збитки народному господарству, руйнують шосе та залізниці, зносять мости, заготовлений ліс, руйнують будови. Проте боротьба з паводками ще не має необхідних масштабів, а тому малоефективна.

 

Туристична цінність річок в Українських Карпатах

Окремо варто згадати про туристичну привабливість цих місць, особливо останнім часом, з розвитком водного туризму (риболовля, хоч вона і заборонена в багатьох місцях, сплави, рафтинг).

На річках є пороги і бистрини. Це зумовлює розвиток водного туризму: спортивний гірський сплав. Щороку проходять змагання відкриті чемпіонати (Черемош, Прут, Мізунка) з техніки водного туризму. Окремо треба сказати про рафтинг, який набирає все більшої популярності. Саме через це цей регіон так туристично привабливий.

Мальовничість тутешніх місць, історична і культурна спадщина приваблюють чимало туристів. Вздовж найбільш мальовничих карпатських рік розташовані найвідоміші туристичні міста Гуцульщини: Надвірна на р. Бистриця, Яремче і Ворохта на р. Прут, Верховина на р. Черемош.